Dzień drugi: konferencja, modlitwa, zabawa!

Dzień drugi: konferencja, modlitwa, zabawa!

Poranek – modlitwa, śniadanie

O godzinie ósmej rozpoczęliśmy mglisty dzień z Koronką Dwunastu Gwiazd, modlitwą ku czci Najświętszej Maryi Panny, ułożoną przez Założyciela Zakonu Pijarów, św. Józefa Kalasancjusza. Po modlitwie przeszliśmy do Holu Liceum na śniadanie, zwyczajowo złożone z kanapek oraz herbaty.

Przedpołudnie – konferencja, spotkania w grupach

15 minut po godzinie dziesiątej swoją konferencję rozpoczął Piotr Żyłka, katolicki dziennikarz i publicysta. Wygłosił on swoje świadectwo wiary, uczulając nas na miłość i nabożeństwo do Matki Bożej, umiłowanie Słowa Bożego, uprzedzając, że odkrywać Pana Boga nie można bez ryzyka oraz kierując nasze pragnienia na chęć spotkania z Bogiem.

Popołudnie – modlitwa za prześladowanych chrześcijan, Msza Święta

Po konferencji młodzież podzieliła się na grupy i udała na spotkania w grupach, prowadzone przez animatorów z Krakowa. Na spotkaniu mieliśmy okazję zastanowić się głębiej nad tematem ubóstwa, podzielić przemyśleniami i rozważyć, co Bóg chce nam dziś powiedzieć.

A następnie…:

DSC_0268

Kupujący w Galerii Krakowskiej oraz spieszący się na pociąg byli dziś świadkami niezwykłej sceny. Kilkuset młodych ludzi na placu przed Dworcem PKP punktualnie o 15.00 padło na kolana, a następnie skuliło się, przyjmując postać poniżonego człowieka. Świadkowie mogli usłyszeć słowa modlitwy Koronki do Bożego Miłosierdzia. Jednocześnie coraz to któryś z modlących się, dotknięty przez postać w białej szacie, wstawał i ukazywał tablicę z nazwami różnych krajów: Iran, Irak, Sudan, Indie, Bhutan… O co chodziło? Co się działo?

Otóż młodzi uczestnicy 14. Spotkania Młodzieży Pijarskiej wyszli na plac, by modlić się publicznie za prześladowanych chrześcijan. Chcieli w ten sposób uświadomić ludziom, że nasi bracia i siostry w wierze każdego dnia muszą cierpieć w imię Jezusa. Spełnili w ten sposób wezwanie Ojca Świętego Franciszka, który ostatnio wielokrotnie wzywał do modlitwy za nich. Wielu przystających dołączało się do niej.

I w ten oto sposób, dzięki ponad pięciuset młodym ze wspólnot pijarskich, popłynęła żywa modlitwa za prześladowanych chrześcijan…

DSC_0315Po powrocie z Centrum Miasta udaliśmy się na Mszę Świętą do Holu Liceum. Muzycznie Mszę „obstawił” Zjednoczony Chór pod batutą pani Gabrieli Wąsacz, który porwał wiernych do śpiewania tak, że budynek Liceum drżał od wyśpiewywanych piosenek. Liturgii przewodniczył Ojciec Rafał Roszer, a homilię nt. ubóstwa wygłosili Ojcowie Tomasz Abramowicz i Grzegorz Misiura.

Wieczór – Przegląd Piosenki Religijnej, zabawa chrześcijańska

Gdy zapadł zmrok odbył się Przegląd Piosenki Religijnej. Każda grupa przedstawiła swój program artystyczny, bawiąc śpiewem oraz grą widownię. Po parówkowej kolacji przyszedł czas na tańce!

„Taniec z Pijarami” – występy gości: Armando i Stefano, Super Pijara i Jego Pomocnika, zespołu Non-Perfect oraz Grubego i Siwego, komentarze i oceny zmiennego Rziri, wszystko to złożyło się na wyśmienitą, wyczerpującą i wypacającą zabawę.

Noc – Adoracja Najświętszego Sakramentu

Po wyszaleniu się przeszliśmy na Salę Gimnastyczną Gimnazjum, gdzie odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z możliwością otrzymania osobistego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. To nabożeństwo również uświetniał Zjednoczony Chór.